Return to site

آموزش برنامه نویسی برای کودکان

برنامه نویسی چیست؟

یک الگوریتم دستورالعمل های گام به گامی است که آموزش برنامه نویسی برای کودکان شما در متن ساده می نویسید تا کامپیوتر را مجبور به انجام کاری کنید.

الگوریتم زیباترین، ظریف ترین و گاهی اوقات به طرز ناامیدکننده ای دشوارترین ایده در رایانه است. این به این دلیل است که از درون می آید. شما اینها را در ذهن خود ایجاد می کنید. شما فقط از تخیل خود برای ساختن چیزی که واقعی است استفاده می کنید. سپس این را به عنوان دستورالعمل (کد) در رایانه تایپ می کنید.

بخش ظریف آن اینجاست که رایانه ها ارزش خود آموزش برنامه نویسی برای کودکان را نشان داده اند: آنها (افکار) متافیزیکی را به چیزی ملموس (کد) تبدیل می کنند.

برای مثال، فرض کنید می‌خواهید برای هر فرزند خانواده‌تان هدایای کریسمس بخرید. سپس، این مراحل زیر را در ذهن خود انجام می دهید. این یک الگوریتم است. (در زندگی واقعی، شما نمی‌دانید که به‌طور طبیعی این کار را انجام می‌دهید. اما به یاد داشته باشید که یک برنامه کامپیوتری انتزاعی از چیزی است که واقعی آموزش برنامه نویسی برای کودکان است، مانند ریاضی، که انتزاعی از چیزی است که واقعی است.)

آموزش برنامه‌نویسی مناسب کودکان

1. تعداد فرزندان خانواده را بشمارید.

2. پسر است یا دختر؟

3. هدیه ای را انتخاب کنید که برای پسر یا دختر مناسب باشد.

4. این روند را تا زمانی که برای هر کودک هدیه خریده اید تکرار کنید.

این کاری است که بابانوئل در کامپیوتر بزرگ خود در قطب شمال انجام می دهد. او نام تمام کودکانی را که لیست آرزوهای کریسمس خود را برای او ارسال کرده‌اند درج می‌کند و آموزش برنامه نویسی برای کودکان آن ایده‌های انتزاعی (آرزوها) را به ایده‌های فیزیکی (هدایا) تبدیل می‌کند. (به استثنای کسانی که در لیست شیطان هستند.)

کودکان عاشق هدیه گرفتن هستند. وقتی آنها یاد بگیرند که چگونه الگوریتم بنویسند، نوشتن کد را نیز یاد خواهند گرفت.

تمام ریاضیات جمع است

منابع آموزشی برنامه‌نویسی برای کودکان به صورت حرفه‌ای

یایید اینجا را جمع بندی کنیم تا به طور خلاصه به شما توضیح دهیم که همه ریاضیات جمع هستند. این ایده قدرتمندی است، زیرا به رایانه اجازه می‌دهد کارهای قدرتمندی انجام دهد، مانند نوشتن شعر (ChatGPT)، ماشین‌های خودران و محاسبه هزینه‌های تجاری. یک کامپیوتر حتی می تواند خودش را برنامه ریزی کند (ChatGPT دوباره). همه اینها ممکن است زیرا هر دستور رایانه یک انتزاع برای دستوری است که در زیر آن قرار دارد.

به راحتی می توان فهمید که جمع، تفریق، ضرب، چیزی جز آموزش برنامه نویسی برای کودکان جمع نیست. همه ما می دانیم که تمام این عملیات در سمت چپ را می توان به جمع در سمت راست تبدیل کرد:

3*2=3+3

3-2=3+(-2)

4/2=4-2=4+(-2)

اینها واضح است. اما در مورد ریشه های مربع چطور؟ چگونه یک کامپیوتر جذر می دهد؟ از تفریق استفاده می کند. هیچ عملکردی در رایانه ای که جذر را انجام دهد وجود ندارد. بابلی ها این الگوریتم را اختراع کردند. بدیهی است که توابع ریشه مربع در زبان های برنامه نویسی و صفحات گسترده مختلف وجود دارد. اما آموزش برنامه نویسی برای کودکان آنها چگونه کار میکنند؟ از تفریق استفاده می کنند. من یک ویدیو در مورد آن در اینجا ساختم.

توجه داشته باشید که اعداد 2 و 3 در رایانه به صورت 2 یا 3 وجود ندارند. در عوض آنها به صورت 1 و 0 نمایش داده می شوند. برای مثال، 2 برابر با 10 است. و 3 برابر با 11 است.

علاوه بر این، قرن ها پیش ریاضیدانان نشان دادند که تقریباً تمام آموزش برنامه نویسی برای کودکان توابع در هندسه (مانند سینوس و کسینوس) نباید چیزی بیش از جمع نوشته شوند. ماشین حساب به این ترتیب کار می کند. این نحوه عملکرد صفحات گسترده است. درک آن یک مفهوم پیشرفته است، اما اگر در مدرسه ریاضی مطالعه کرده باشید، ممکن است به یاد بیاورید که چند جمله ای چیست. این فقط اضافه است. سری بی نهایت چیست؟ این هم اضافه است. به عنوان مثال، ما چیزی به نام سری تیلور داریم که از جمع برای محاسبه توابع هندسی استفاده می کند. از آنجایی که این چیزی جز جمع نیست، برای Teaching programming for children انجام آن فقط به 1 و 0 نیاز داریم.